درباره ترکیه – شهرهای

دولت جمهوری ترکیه

تاریخ تاسیس: 1923

زبان رسمی: ترکی (با الفبای لاتین)

پرچم: به رنگ قرمز می باسد که در وسط آن شکل ستاره و ماه به رنگ سفید وجود دارد

سرود ملی: سرود ملی استقلال

پایتخت: آنکارا

واحد پول: لیر ترکیه

موقعیت جغرافیایی:

کشور جمهوری ترکیه، در محل تقاطع اروپا و آسیا واقع شده و کشوری است که در نیمکره شمالی قرار دارد. بخش بزرگی از این کشور در قلمرو شبه جزیره آناتولی قرار گرفته و بخش باقی مانده به عنوان بخش گسترش یافته شبه جزیره بالکان در تراکیه واقع شده است. در سه طرف این کشور دریای مدیترانه و سیاه و همچنین بسفر، دریای مرمره قرار دارد و دریای دریای اژه که دو دریای فوق را به هم متصل نموده احاطه شده است.

مساحت: 814578 کیلومتر مربع (314500 مایل مربع)

3٪ در قاره اروپا

97٪ در قاره آسیا

جمعیت: 72561312 در 1 دسامبر 2008

(منبع: http: //www.tuik.gov.t)

کد تلفن: (+90)

برق: 220 ولت

زمان: زمان محلی برحسب چی ام تی +که مطابق با 2 ساعت می باشد. به طور کلی در سراسر کش.ر زمان یکسانی استفاده می شود.

(7ساعت جلوتر از ایالات متحده آمریکا – زمان استاندارد شرقی)

طول وواحد سنجش: متریک و کیلو سیستم

تعطیلات رسمی در ترکیه

سال نو: 1 ژانویه

حاکمیت ملی و روز کودکان:23 آوریل

روز کارگران: 1مه

بزرگداشت آتاتورک، روز جوانان و ورزش: 19مه

روز پیروزی: 30اوت

عید فطر: 9-11 سپتامبردر سال 2010

روز جمهوری:29 اکتبر

عید قربان: 16-19 نوامبردر سال 2010

شهرهایی که در آن بیمارستانهای گروه مدیکال پارک واقع شده است:

استانبول

شهر استانبول که در مرکز دنیای قدیمی واقه شده است با بناهای قدیمیو تاریخی و جهانی برای مناظر طبیعی فوق العاده معروف بوده و یکی از بزرگترین شهرهای جهان می باشد. این شهر که در دو قاره دنیا قرار گرفته است، اروپا و آسیا به وسیله تنگه باریکی (تنگه استانبول) به شکل تفکیک شده دیده می شود.شهر استانبول دارای سابقه ای بیش از 2500 سال می باشد و از زمان تاسیس تا به امروز به علت وجود دریاها و موقعیت استراتژیک به عنوان یک مرکز تجاری مهم شناخته شده است.

استانبول یک شهر تاریخی است که از سه طرف توسط دریای مرمره ،بسفر و شاخ طلایی (هالیچ) احاطه شده و بر روی شبه جزیره واقع شده است. شهر تاریخی استانبول که پایتخت سه دولت امپراتوری بزرگ به نام های روم، بیزانس و عثمانی بوده است که در طول 1600 سال بیش از 120 پادشاه و سلطان در استانبول حکومت کرده اند. در هیچ گوشه دنیا اینچنین موقعیتی دیده نشده است.

در قرن پنجم که استانبول توسط سلاطین روم بر روی هفت تپه تاسیس شده ، با شاهکار های هنر ترکیه تزیین شده و بر روی تپه ها مساجد ساخته شده از طرف سلاطین قرار کرفته است. این شهر از هر جهت دارای تصویر باشکوه، زیبا و با آرامش می باشد. هالیچ که یک بندرگاه طبیعی بسیار امن می باشد نقش مهمی در توسعه این شهر ایفا کرده است. در این شهر مساجد، کلیساها و کنیسه ها در کنار هم به طور موزون قرار گرفته اند.

شهربه طور پویا در راه رشد و تحول می باشد در ساحل مرمره در محور شرق به غرب به سرعت در حال توسعه می باشد. استانبول دارای مراکز تجاری همانند نیویورک و لندن می باشد یک کلان شهر پر جنب و جوش و دارای امکانات لوکس به همره هتل های 5 ستاره و رستران های پر ادعا برای اقامت و زندگی است که دارای جمعیتی در حدود 15 میلیون می باشد.

در استانبول چه کارهایی را می توان انجام داد؟

خدمات تورهای روزانه که سالین درازی برای بازدید کنندگان ارایه خدمات گردشگری می نماید ، مهمترین مکان های تاریخی استانبول از جمله موزه ها، بازار سرپوشیده محیط زیست را به شما معرفی می نماید. تورهای روزانه شبه جزیره که در سطح کیفیت هتل های بندر می باشد مکان های تاریخی را به شما معرفی نموده و امکان بازدید را فراهم می نماید. شما می توانید مسجد ایاصوفیه، مسجد کبود، مسجد سلطان احمد (مسجد آبی / همچنین به عنوان مسجد آبی شناخته می شود)، میدان اسب دوانی و کاخ موزه توپکاپی را بازدید نمایید. شما همچنین می توانید در سمت آسیایی تنگه بسفر و یا تورهای گردشی بپیوندید. ما مطین هسیتم که با خاطرات فراموش نشدنی به کشور خود باز خواهید گشت.

شما می توانید دیوارهای روم ، نقاشی های دیواری موزاییک های دوره اواخر بیزانس که به عنوان موزه کاریه شناخته می شود، قلعه گالاتا که از آنجا می توانید منظره با شک.ه شهر را ببینید، کاخ دلما باهچه (که یکی از غنی ترین کاخ های دنیا می باشد) که در بسفر قرار دارد، کوزه باستان شناسی، موزه هنرهای اسلام-ترک، بازار ادویه جات و مکان های دیگر را در عرض 3-4 روز بازدید نمایید.

سیاحت در بسفر و گردش با کشتی در بسفر یکی از خاطرات فراموش نشدنی زندگی شما خواهد بود. داستان و رومان های تاریخی که در آب دریا منعکس شده است، ویلا های لوکس و مدرن قرن 20، بیلربیی ، دولما باهچه، گوکسو و قلیه آناتولی و اندلوس ، آپار باقی مانده از مکان های پرورش ماهی، رستوران ها و مراکز تفریحی شبانه و باغچه های چای و قهوه که در طول مسیر ساحلی خواهید دید یکی از بهترین خاطرات زندگی شما خواهد بود. در همان روز می توانید دریای سیاه را نیز بازدید نموده و سپس در کنار زیبایی بسفر در مکانی پر آرامش می توانید استراحت نمایید.

استانبول مکانی است که گذشته و آینده را به هم متصل کرده است. در گزینه خرید مرکز متعددی موجود می باشد. در نزدیکی بازار سرپوشیده مراکز خریدی از قبیل آک مرکز، گلوریا، کاپیتال و در نیشان تاشی و جاده بغداد بوتیک های متعددی قرار گرفته است.

بازار سرپوشیده هنوز هم دارا فضای قدیمی که معمولا( روزهای زیبای گذشته ) می گوییم صاحب است اما دارای مغازه هایی از قبیل طلا جواهرات، صنایع نقره، فرش، کلیم و پست که محصولات مدرن امروزه را نیز به شما ارایه می نماید. زمانی که در بازار سرپ.شیده می گردید گذشت زمان را فراموش خواهید کرد.

در کنار اینه دارای اهمیت بیشماری از لحاظ فرهنگ و تاریخ می باشد: دارای مکان هایی از قبیل هتل های مدرن، رستوران کلوپ های شبانه، کافه ها، و مراکز خرید با بازار تاریخی می باشد.

ازمیر

شهر ازمیر در حدود 2.5 میلیون نفرجمعیت دارد که دومین بندربزرگ بعد از استانبول می باشد و دارای مرکز ترانسپورت سطح بالا می باشد که سومین شهربزرگ ترکیه است. دز مان تاریخی سرنا اطاف شهر با دیوارها و کوه های بزرگ احاطه شده بود و امروزه یکی از شهرهای پیشرفته، مدرن و تجاری ترکیه می باشد.شهر با اینکه دارای بلوارهای عریض، ساختمان شیشه ای و مراکزخرید مدرن که دارای سقف های کاشی قرمزرنگ سنتی می باشد، بقالی های قرن هجده و بامساجد قدیمی و کلیسا می باشد بیش از نمونه ای از یک شهر سنتی ترکیه دارای فضای مدیترانه اروپا می باشد.

با نسیم نسبتا گرم دریای اژه دارای تابستان های معتدل است است که آب و هوای این شهر مناسب برای زندگی می باشد. جاده ای که دارای درختان نخل بوده و مسیر را به ترمینال اتوبوس دریایی متصل می کند (راه بیرینجه) برای قدم زنی شبانه بهترین مکان بوده و در کنار دریا کافه های بسیار زیبایی قرار دارد. ازمیر دارای مرکز دیدنی و تفریحی متفاوتی از قبیل موزه باستان شناسی و موزه قوم نگاری، اپرا و باله ازمیر، ارکستر سمفونیک دولتی ازمیر مکان های فرهنگی مختلف برای سرگرمی و مراکز تفریحی ، رستوران، کافه و کلوپ می باشد.

در این شهر جهان و طن و پر جنب و جوش جشنواره بین المللی ازمیرکه ، با موسیقی و رقص اجرا شد (اواسط ماه ژوئیه تا اواسط ماه ژوئن) با گذشت زمان پر جنب و جوش تر می شود. علاوه بر این در افس و چشمه نیز اجرای زنده موسیقی و تفریحات وجود دارد.

در ازمیر چه کارهایی را می توانید انجام دهید؟

بازار کمرآلتی: این بازار بزرگ که در مرکز شهرقرار دارد ، امتداد جاده ساحلی تا منطقه کوناک گسترده شده است و یک مرکز خرید بزرگ با محصولات متفاوت می باشد. مراکز کسب و کار مدرن، مغازه ها و کافه ها، عتیقه جات، میوه های خشک شده و محصولات چرم و خزانه های قدیمی و گنبد ها در کوچه های تنگ با هم ترکیب شده اند.

در داخل بازار جذاب ترین مکان های ازمیر واقع شده است. بازار کزلار آقاسی و مسافرخانه، واقع در بازار حلیم آقا که کاروانسرای عثمانی است ودر سال 1745 ساخته شده است.در این بازار صنایع دستی، محصولات چرم و جواهرات و زیور آلات فروخته می شود. باسمانه، کوناک و آنافارتار قسمت هایی از بازار هستند که دارای سه ورودی متفاوت می باشد. قسمت کناک بخش تاریخی و سنتی است که تا حدی رو به مدرن شده قرم برداشته است و این قسمت باقی مانده بخشی است که از آتش سوزی نجات داده شده و تاریخی ترین قسمت شهر می باشد. کناک در قلعه ساعت که با چینی ها تزیین شده است ( قلعه ساعت دوره عثمانی) قرار دارد.

آسانسور: آسانسور، توسط تاجر یهودی مت لوی، که برای تسهیل زندگی مردم بومی در رسیدن به خانه خود در تپه در سال 1907 رسیده ساخته شده است. این آسانسور در حال حاضر از طف توریست ها برای بازدید ک.چه های قدیمی و خانه های میتات پاشا استفاده می شود. اسانسور که در یکی از قدیمی ترین محله های ازمیر از آجر ساخته شده است دارای بلندی 50 متر می باشد و پس از تعمیراتی که در سال 1992 انجام گرفت در قسمت بالا کافه تاسیس شده است و سیستم های اصلی در طبقه اول به نمایش گذاشته شده است. در سال 1930 یعنی در دوره طلایی در داخل آن تئاتر، سینما و عکاسوجود داشت.

پارک فرهنگی: پارک فرهنگی که داری مساحت 30 هکتاری می باشد یکی از بزرگترین مکان های سرسبز ازمیر می باشد. در داخل پارک باغ وحش، دریاچه مصنوعی، برج چتر نجات، تئاتر هوای آزاد وجود دارد. از سال 1396 هر سال در ماه اوت نمایشگاه بین المللی ازمیر برگزار می شود.

باغ گیاه شناسی: این یکی از بهترین باغ گیاه شناسی در ترکیه است و در دانشگاه اژه واقع شده است. بیشتر این گیاهان تحت پوشش شرایط مصنوعی نگه داشته می شود و از کوه های آلپ تا مناطق گرمسیری در حدود سه هزار گونه گیاهی وجود دارد.

در باغ درختان صدها گونه از درختان و درختچه ها و نمونه های گیاهی خشک شده و مجموعه ای از گیاهان خشک گیاهدان برای پژوهش های علمی ذخیره می شود.

کارهایی که باید انجام بگیرد

-ساختمان برگی باکرآقا ،بازدید کزلار آقاسی و آسانسور

- موزه باستان شناسی ازمیر، موزه آتاتورک، بازار راه کوردن و کمر آلتی

-در رستوران آسانسور ازمیر کوفته مشهور ازمیر را حتما بخورید

-حتما انجیر خشک و کشمش این منطقه را بخرید

- دستمال دست ساز که از نخ پنبه زار تهیه شده است و دارای منجق های آبی می باشد.

حتما در جشنواره بین المللی ازمیر شرکت نمایدد.

آنتالیا

شهر آنتالیا در سال 159 قبل از میلاد مسیح از طرف پادشاه دوم برگاما آتالوس که به افراد خود امر داده بو تا بهشت را پیدا کنند ساخته شده است و شهر بعد از این پاشاه نام آتالیما را گرفته است. این شهر تقاطع راه تاریخی پامفیلیا، پیسیدیا و لیکیه می باشد و در پر بهره ور ترین خاک آناتولی ساخته شده است. آنتالیا، در طول تاریخ به عنوان مرکز فرهنگ، هنر، معماری، اسطوره شده است. طبیعت این شهر که از دریای آبی رنگ تشکیل شده است ، کوهای شگفت انگیز توروس، آبشارها فراوان، بلوار اندود شده با درختان نخل،

طبیعت، که شامل یک رنگ آبی تیره دریا، شگفت انگیز توروس، آبشارها فراوان، بلوار اندود شده با درختان نخل، تفرجگاه ساحلی، برنده جایزه معماری و با مراکز تفریحی . گردشگری و توریستی به عنوان پایتخت گردشگری اعلام شده است.

در آنتالیا چه کارهایی می توان انجام داد؟

شهر آنتالیا از لحاظ تاریخ و هنر بسیار غنی می باشد. کاله ایچی که یکی از مکان های تاریخی و قدیمی این شهر می باشد و دارای ک.چه های تنگ است که اطاف آن با دیوار های بلند احاطه شده است. این دیوار ها منطقه را از سرو صدا و جنب و جوش کلان شهر حفاظت می نماید. بخش شمالی کاله ایچی ( سبخش سلجوق و توزجولار) است که معمولا با مغازه های توریستی و رستوران ها پر شده است. بخش کلیچ آرسلان نسبت به دیگر بخش ها پر آرامش و ساکت تر می باشد و این خصوصیت خود را تا حالا حفظ کرده است. با اینکه دارای درهای ورودی خروجی متفاوتی می باشد اما ورود و خروج از دری که از طرف امپراتور روم هاردیوس ساخته شده است بهترین و مناسب ترین در برای رفت و آمد می باشد. درب هادریان شما را به منطقه کلینچ آرسلان هدایت خواهد کرد. در این منطقه، شما به طول 125متر مناره شیاردار معروف و مسجد را می بینید. در نزدیکی آن یک ساختمان مارکت قدیمی و دو درب تخریب شده موجود می باشد.

قلعه ساعت دوره عثمانی ، مسجد پاشا. مارینا – بندر روم : این بندر زیبا با دیوار هایی که در دوره روم احداث شده احاطه شده است و در نزدیک آن مسجد وجود دارد. مناره شکسته در ابتدا کلیسا بوده و سپس تبدیل به مسجد شده است که در ابتدا معبد باستانی بوده است. قلعه هدیرلیک در کنار دیوار های شهر واقع شده که دارای چشم انداز بندر و مارینا می باشد. خانه آتاتورک که در بیرون کلینچ آرسلان قرار دارد (در جاده آتاتورک که به طرف کارا علی اوغلو ادامه دارد) خانه ای است که اولین رییس جمهور ترکیه در زیارت و بازدید از آنتالیت در این خانه اقامت کرده است.

پلاژ ها

ساحل کونیالتی (غرب شهرستان)

آکوالند-مجتمع پارک آبی

آکواریوم آتنالیا-بزرگترین تونل آکواریوم در دنیاست

لونا پارک آکتور آنتالیا- دارای تجهیزات تفریحی فراوانی می باشد

پلاژ لارا (در مسیر شهر)

شمال شهر

باغ وحش و پارک طبیعت آنتالیا – در آخرین استگاه تراموای قرار دارد که در مکانی به مساحت 4047 ساخته شده است

خارج از شهر

خرابه های پرگه (اتوبوس هایی که به آکسو می رود شما را به پرگه می رساند) دارای میدان اسب سواری و تئاترشگفت انگیزی می باشد که یکی از خرابه های دوره روم میباشد. حمام های جنوبی که برای تصور شهر در زمان قدیم به شما کمک خواهد کرد.

آبشار دودن – آبشار واقع در قسمت جنوب شرقی شهرستان است

ترمسوس – آثار باستانی شهرستان در یک محیط طبیعی (که بخشی از پارک طبیعت است )

دمره / میرا – خرابه های باستانی لیکیا است که در آنجا مقبره ها قرار گرفته شده است نیز میرا در عین حال خانه سنت نیکلاس یا سانتا کالوس می باشد

مسجد اسکله: در نزدیکی مارینا که در قرن 19 ساخته شده است.

مدرسه کاراتای: این مدرسه در تاریخ 1250 از طرف ایر جلال الدین ساخته شده است

مناره شکسته: معبد باستانی روم که درزمان بیزانس کلیسا و سپس به مسجد تبدیل شده است.

مسجد تکلی میتاد پاشا: این مسجد در قرن 18 ساخته شده است

پل آراپسو: این پل که در آنتالیا ساخته شده مربوط به دوره روم می باشد.از این پل به خوبی حفاظت شده و در حال حاضر در موقعیت خوبی می باشد وبرای گذز عابر پیاده ساخته شده است. 5-6 کیلومتری غرب مرکز شهر، مرتبط به اولبا که مستعمره یونان می باشد بر روی تپه واقع شده است.

باتمان

باتمان یکی از شهرهای معرئف منطقه آناتولی می باشد. این منطقع با پیروزی های تاریخی و طبیعت غنی خود معروف می باشد. بتمان در کنار نهر دجله با استریم باتمان ادغام شده است. علاوه بر اینکه وجود نهر های موجدر در این منطقه جذابیت به وجود آورده است کوه های توروس نیز این منطقه را تزیین کرده است. کوه ها مناظر و چشم انداز های زیبایی را برای خانه ها فراهم کرده است. پل مالابادی بر روی استریم باتمان یک نکته موثر می باشد.

صنعت نفت دارای سهم بزرگی در توسعه صنعتی این شهر می باشد. این شهر از لحاط راه سازی دارای بزرگراه های ارتباطی وسیعی می باشد.

در باتمان چه کارهایی را می توان انجام داد؟

پل مالابادی

پل مالابادی که در دوره عباسی ساخته شده است یک شاه اثر معماری می باشد. این پل از طرف یک تاجر پروتمند که از خاندان عباسی بود ساخته شده است. بر اساس گفته های دیگر این پل در سال 1147 از طرف آرتور ها ساخته شده است و به همراه پل موستار به عنوان پل های دو قلو نام برده می شود. این پل دارای یک طاق و دو ورودی است. اتقا های موجود در پل مالاباد برای استراحت، خواب و حفاظت از انسان ها ساخته شده است. پل مالاباد به جز کاربرد به عنوان پل برای کاربرد های متفائتی نیز استفاده شده است. بازدید از این پل را به شما توصیه می نماییم.

صومعه کریاکوس

 

حسن کیف

حسن کیف در جنوب شرقی ترکیه در شهر باتمان در کنار رودخانه دجله به عنوان یک شهر باستانی می باشد. در سال 1981 این منطقه به عنوان منطقه حفاظت طبیعی ترکیه اعلام شده است.

 

بورسا

بورسا در شبه جزیره آناتولی در شمال غربی و در جنوب شرقی دریای مرمره واقع شده است. در طول ساحل مرمره به طول 135 متر می باشد. مهمترین تپه، پیست اسکی و پارک ملی شهر اولوداغ می باش.

در بورسا چه کارهایی میتوان انجام داد؟

شهر بورسا که اولین پایتخت سلطنت عثمانی می باشد، معماری عثمانی که اثرات معماری سلجوقی را پشت سر گذاشته و با هنر معماری که از طرف دولت عثمانی گسترش داده شده بود دارای مسجد های( قسمتی ازنمونه های آن پارس و قسمت دیگر بیزانس) معروفی می باشد. این معماری شگفت انگیز در دوره های بعدی در ادرینه (دومین پایتخت امپراتوری)و استانبول (سوم و آخرین پایتخت عثمانی) نیز ادامه داده شده است. مسجد مرادیه خداوندگار (1366)، مسجد اولو که به سبک معماری سلجوقی ساخته شده است( 1399)، مسجد سلطان مراد دوم(1426)، مسجد سبز که در اواخر دوره عثمانی ساخته شده است (1424) مسجد امیر سلطان که به سبک روکوکو در سال 1805 ساخته شده است حتما حتما بازدید نمایید. در بورسا تنها مکان دیدنی مسجد ها نمی باشند. در مرکز شهر مخصوصا در منطقه حصار خانه های زیبای عثمانی قرار دارند.

چکیرگه که در حومه شهر بورسا می باشد دارای آب های معدنی گرم می باشد. اگر چه شهر بورسا دارای هتل های مدرن با امکانات کامل می باشد ولی هتل های موجود در منطقه چکیرگه که دارای آب های گرم طبیعی است امکانات رفاهی همانند هتل های شهری را دارا می باشد.

در شهر بورسا بازار سرپوشیده، هان کوزا، هان ایپک و تعداد زیادی کاروانسرای و در نزدیکی مسجد اولو مراکز خرید وجود دارد. میوه های این مطقه (مخصوصا هلو) ،شاه بلوط و غذای اسکندر که با کره طبیعی و سس مخصوص گوجه فرنگی داده می شود یکی دیگر از مزایای این شهر می باشد.

برای تعطیلات کوتاه مدت می توانید به اولوداغ و شهر باستانی باتینا که در کوه الیمپوس قرار دارد سفر نمایید. شهر در دامنه کوه احداث شده است و کوه درسمت شمال شهر قرار دارد. تله کابینی که در غرب شهر قرار دارد شما را به بالای کوه در تابستان برای پیاده روی و در زمستان برای اسکی می برد.

الازی

شهر الازی که در شرق ترکیه واقع شده است یکی از قدیمی ترین و زیبا ترین شهر های کشور می باشد. این شهر که در دامنه کوهی به بلندی 4350 پا در دشت حاصلخیزی واقع شده است دز سطح دریا به ارتفع 1020 ئتر می باشد و اطاف شهر با باغ های معلق احاطه شده است. کوه ها که به رنگ بنفش می باشند در میان این دشت ها منظره بسیار شگفت انگیزی را به وجود آورده اند. تعداد زیادی دریاچه و رودخانه وجود دارد که زیبایی این شهر را افزایش داده است. الازی دارای منابع طبیعی فوق العاده ای می باشد. وجود رودخانه بزرگی همانند رورخانه فرات و منابع معدنی و وجود آب های معدنی زیر زمینی در صنعتی شدن سریع دارای سهم عمده ای می باشد. به علت وجود خاک حاصلخیز و آب های معدنی کشاورزی در این منطقه توسعه یافته است و محصولاتی از قبیل غلات و حبوبات و برنج در این زمین ها کشت شده است. سد های کبان و کاراکایا که بر روی رودخانه فرات ساخته شده است دارای بزرگتری دریاچه مصنوعی به نام دریاچه کبان می باشد که در بالا بردن مقدار آب و در تولید انرژی هیدرولیکی نقش مهمی را ایفا کرده است.

این منطقه از لحاظ فرهنگی یک شهر غنی می باشد. 5 کیلومتر در شمال الازی منطقه محافظت شده هارپوت وجود دارد. شهر هارپوت که یک نمونه زنده از رویاهای خیالی داستان ها می باشد که در هارپوت تعدادی زیادی از دانشمندان و هنرمندان آموزش دیده اند. الازی با گذشت زمان و با استفاده از فرهنگ عثمانی و سلجوقی فرهنگ منحصر به فرد خود را تشکیل داده است.

در شهر الازی می توانید ازمکان های تاریخی و فرهنگی از قبیل قلعه هارپوت، دریاچه هازار، دریاچه های سد کاراکایا و کابان، پیست اسکی و غار یخی را بازدید نمایید.

قاضی آنتپ

قازی آنتپ یکی از قدیمی ترین مراکز فرهنگی جنوب شرقی منطقه آناتولی است. تاریخ این منطقه به 4000 سال قبل از میلاد باز می گرد و بیستر مدنیت ها بر روی این خاک ها به وجود آمده است. این شهر در بین دریای مدیترانه و بین النهرین واقع شده است. در تقاطع جاده ها از شمال به جنوب واز شرق به غرب و همچنین در جاده تاریخی ابریشم واقع شده است. شهر قاضی آنتپ میزبان دوره های عصر حجر، دوره نوسنگی و مس و سنگ قرون، عصر برنز، هیتی، مادها، آشوریان، ایرانیان، اسکندر کبیر، سلفوکس، روم، بیزانس، عباسی و ساختار دوره سلجوقی شده است. در کنار غنی بودن از لحاظ فرهنگ ، شهر قاضا آنتپ از لحاظ زیبایی طبیعت، موقعیت جغرافیایی ، مواد غذایی و مراکز خرید دارای تنوع بوده و به عنوان مکان بهشت توریستی محسوب می شود.

در معنای محلی که پسته این شهر معروف می باشد و نام خود را از این محصول گرفته است. همچنین باقلاوای این شهر مشهور می باشد. افرادی که برای گردش به آنتپ می آیند در روی بیشترمواد غذایی می توانند پسته را ببینند. غذاهای قاضی آنتپ بسیار مشهور می باشد. به این دلیل به شما توصیه می نماییم که به این شهر گرسنه بیایید. این شهر دارای موزه های فراوانی می باشد و هر شخص می تواند موزه مربوط به اطلاعات و دلخواه خود را پیدا نماید. حتما از موزه جدید سرامیک بنام زاوگما بازدید نمایید. از بالای قلعه می توانید منظره شهر را تماشا نمایید و زمانی که از داخل موزهبازدید می نمایید تاریخ را به راحتی می توانید ادراک نمایید. در بازار مس که دارای صداهای جالبی در حین ساخت می باشد توجه شما را جلب خواهد کرد. در مرکز قاش آنت قلعه ای بنام آنتپ وجود دارد. این مکان یکی از جاهای دیدنی و باور نکردنی شهر می باشد. این شهر دارای بهترین پسته دنیا و همچنین بهترین باقلوای دنیا می باشد. صنعت مس سازی در اینجا بسیار معروف و با کیفیت می باشد. مردم قاضی آنتپ بسیار مهمان نواز هستند.

شهر قاضی آنتپ که با قهوه نیز معروف می باشد دارای مکانی هست که در آنجا خانه های قهوه ترک موجود می باشد.شما در این مکان می توانید زمان دلپذیری را در این شهر بگذرانید. اگر چه ساختمان اصلی این منطقه به علت حریق آسیب دیده است ولی می توانید در کافه تاحمیس 1635 بهترین قهوه دنیا را بنوشید. این مکان که در بیرون بازار مس قرار دارد بهترین جا برای وقت گذرانیدن به همراه چای و قلیان می باشد. معمولا در طبقات پایین این مکان ها می توانید تخته بازی بمکنید و در ایام آخر هفته در اینجا موسیقی زنده اجرا می شود. اگر که می خواهید از شهر آنتپ خاطه ای در ذهن خود داشته باشید حتما قهوه مننگیچ که از پسته خام درست شده است را امتحان نمایید.

اردو

شهر اردو مناسب تریت مکان توریستی برای دریای سیاه شرقی می باشد. این شهر که دارای پلاژها و ساحل می باشد نیازهای کشور های همسایه را برای وقت گذراندن و تعطیلات تابستانی فراهم می نماید. پلاژهای ساحلی که در اطاف شهر اردو قرار دارند و مراکز توریستی با در نظر گرفتن ظرفیت و جمعیت موجود ساخته شده است.پلاژ های طبیعی که در داخل مناطق پلاژ گوزل یالی ، بندر کیرازو اطراف آن، فاستا، اونیه، گول یالی و پرشنبه قرار دارند زیبایی و اهمیت منطقه را افزایش داده است.

کارهایی که حتما باید انجام دهید

بازدید از پاشا اوغلو کوناقی و موزه مردم نگاری

بازدید از چام باشی، کیفالان، فلات پرشنبه و بز تپه

حتما ماهی و پیده بخورید

فندق و محصولات فندق، عصا، دستمال دست ساز صورتی رنگ و تابلو هایی که با رئش سوزاندن ساخته شده است را حتما بخرید.

سامسون

شهر سامسون که در منطقه دریای سیاه واقع شده است: ثروت های طبیعی، تاریخی و فرهنگی که دارای امکانات دسترسی از راه دریا، راه های هوایی و راه آهن بوده و دارای بیشترین پتانسیل گردشگری است. از زمانی که آتاتورک برای دفاع از آناتولی و اجرای مبارزه برای استقلال در ماه مه سال 1919 به این شهر آمده بود سامسون اهمیت خود را حفظ کرده است. شهر سامسون زیباست و فرئدگاه به میدان جمهوریت که در مرکز شهر قرار دارد نزدیک می باشد. در سمت شمال میدان جمهوریت دفتر اطلاع رسانی توریستی موجود می باشد.

در قسمت شرق دفتر اطلاع رسانی توریستی موزه باستان شناسی آتا تورک قرار دارد. در قسمت باستان شناسی موزه عتیق جات کشف شده در سامسون قرار دارد. در قسمت آتاتورک عکس های آتاتورک و بعضی از وسایل شخصی وجود دارد (زمان بازدید 8:30 تا 12:00 و 14:00 تا 17:00 )

کارهایی که حتما باید در سامسون انجام دهید

بازدید از موزه باستان شناسی و مردم نگاری سامسون

مجسمه برنز آتاتورک که نشان دهنده آمدن آتاتورک در تاریخ 19 مه سال 1919 برای اجرای مبارزه استقلال و آزادیمی باشد

در کورو پلیت پیده سامسون و گوشت سرخ کرده بخورید و از بافرا راحت القوم خامه ای بخرید.

تارسوس

شهر تارسوس که محل تولد سنت پل می باشد که در روی نقشه در شرق ساحل دریای مدیترانه در غرب آدانا واقع شده است و یک مرکز صنعتی و تجاری مدرن می باشد.

مکان های تاریخی که در مرکز شهر قرار دارند

در مرکز شهر تارسوس کلیسای مسجد ( و یا مسجد بای تیمور) که 300 سال قبل از میلاد به عنوان کلیسا از طرف سنت پل ساخته شده است. پس از هزاران سال استفاده به عنوان کلیسا زمانی که منطقه توسط رمضان اوغلو از بیزانس گرفته شد در سال 1415 این کلیسا تبدیل به مسجد شد.

با اینکه شهر تارسوس مکان های دیدنی زیادی ندارد ولی با موقعیت و پیشرفت مدرن خود ارزش دیدن را دارد. چاه سنت پل که در منطقه کزیل مورات در میدان جمهوریت و تقریبا 300 متر به طرف شمال، در حیاط خانه سنت پل قرار دارد. تحقیقات باستان شناسی نشان دهنده این است که سنت پل و اطاف آن مربوط به دوره روم و بیزانس و عثمانی می باشد. به عقیده بعضی از افراد این مکان برای صلیب ساخته شده و برای تمیز کردن آب چاه در این جا قرار داده شده است. خانه سنت پل و اطراف آن نشان دهنده سبک زندگی مردم در هزاران سال قبل می باشد. موزه تارسوس روم، تمام آثار باستانی مربوط به بیزانس و عثمانی که اعم از وسایل سفالی و فلزی می باشند در این موزه ها به نمایش گذاشته شده است. درب کلوپاترا که در شرق شهر تارسوس به طرف جاده مرسین قرار دارد تقریبا مربوط به سال 40 قبل از میلاد می باشد. 15 کلیومتر خارج از شهر تارسوس در ر.ستای سالیک آثار راه سازی دوره روم وجود دارد.

در نزدیکی شهر ازمیر در دامنه های دره آلتن مهمترین صومعه های منطقه وجود دارد: صومعه مادر مریم

توکات

شهر توکات که فرهنگ 14 کشور را که تاریخ آن از 4000 قبل میلاد شروع شده است نشانه های مدنیت تدریجی را به طور واضح نمایان می کند. در منطقه یشیل ارماک قرار دارد و در این زمین ها زمان و تاریخ در کنر هم سیر کرده است. در میان این میراث باقی مانده ماسات شهر هیتهیت سپاستو پولیس که در توم اولوسو قرار دارد و حمام های باستانی روم ، مسجد ها و کاشی های تاریخی را می توانید ببینید.

مکان هایی که حتما باید ببینید

بازدید از غار باللیجا

گوک مدرسه، لاتیف اوغلو کوناغی، کوچه بی، موزه سنت تیمور، تاش هان، مسجد علی پاشا، مسجد میدان و پل هدیرلیک را بازدید نمایید

دریاچه غاز، دریاچه رشیدیه زینو، دریاچه سد آلموس، توپ چام، گورنویک و چام جی از مکان های زیبای این منطقه می باشد.

بازار یازماجلار، بازار مس، بازار زورناجی، بازار چاکرجی

بازدید از روستاهلیی که صنایع دستی و لباس های محلی را به نمایش گذاشته اند

نوشته های چوبی دست ساز

حمام های تاریخی توکات

حتما غذاهای توکات مخصوصا کباب بخورید

چشمه نیکسار که دارای شهرت جهانی می باشد

اوشاک

شهر اوشاک در تقاطع اتصال آناتولی غربی و مرکزی در داخل منطقه اژه واقع شده است. زندگی در این منطقه دردوره عصر نیز ادامه داشته است. آثار مربوط به این دوره ها پتانسیل توریستی سهر را تشکیل داده است.

در اوشاک چه کار هایی می توانید انجام دهید

دره عمیق و باریک اولو بی : با ویژگی های ساختار زمین شناسی در جنوب و جنوب غربی شهر ، دره عمیق و باریک طولانی به بلندی 75 کیلو متر می باشد.

هان پاشا: این هان توسط یک معمار فرانسوی در قرن 19 ساخته شده است. در ابتدا به عنوان هان استفاده شده و بعدا پس از باز سازی به عنوان هتل مورد استفاده قرار گرفته است.

بدستان: یک ساختمان 2 طبقه است که دارای 30 اتاق بوده و در سال 1901 توسط معمار ایتالیایی ساخته شده است. طبقه اول به عنوان بازار استفاده شده و طبقه بالا برای کاربرهای متفاوتی مورد استفاده قرار گرفته شده است.

پل جلاندراس که در منطقه کاراهاللی بر روی استریم باراز ساخته شده است از طرف لیدیا ها به عنوان راه عبور پادشاه ساخته شده است. طاق این مکان که با اسکنه تزیین شده به هم متصل می باشد.

مسجد بورما: در قرن 14 در دوره عثمانی ساخته شده است. تاریخ دقیق احداث این مسجد مشخص نمی باشد.در بین سال های 1826 و 1922 به علت حریق سوخته و در سال 1988 باز سازی شده است.

موزه مردم نگاری آتاتورک: خانه ای است که فرمانده یونانی تریکوپیس در اینجا دستگیر شده است. پس از مبارزه استقلال تبدیل به موزه شده است. این مکان مه در تاریخ 1 سپتامبر 1978 تبدیل به موزه شده است متعلق به دوره عثمانی می باشد.

سباسته (سلجیکلر) : سلجیکلر از طرف امپراتور روم آگوستوس در سال 20 قبل از میلاد با نام سبسته ساخته شده است. این مکان یکی از 12 شهر مهم دوره روم می باشد. در طول قرن 9 این شهر به عنوان مرکز طبقه و سلک اسقفان بوده است. این شهر در دوره بیزانس برجسته ترین دوره را گذرانده است. در اینجا دو عدد کلیسا که یکی بزرگ و دیگری ک.چک می باشد قرار دارد.

بلاندوس(سولومنلی) پس از اینکه اسکندر کبیر پا به این منطقه گذاشته است از طرف مردم مقدونیه ساخته شده و در منطقه اولو بی در روستای سولومنی ساخته شده است. بناهای معروف این منطقه قلعه ها، تئاتر، استادیوم و صخره ها می باشند.

آلودا (هاجیم کوی) : مسوتیمولوی (دوزکوی) آکمونیا (آهاکوی) : آثار تاریخی اوشاک می باشند.

گنج قارون: در سالهای وسطی 1960 به همراه مجسمه های موجود که در روستای گوره وجود داشت به آمریکا برده شده و در سال 1993 با حکم دادگاه به کشور بازگردانیده شده است، که مربوط به قرن 6 قبل از میلاد دوره لیدیا می باشد. این گنج از 400 عدد وسایل کوچک و بزرگ تشکیل شده است و از سال 1996 در موزه باستان شناسی به نمایش گذاشته شده است.